האם לשלוח את הילד לטיפול רגשי כשאתם מתגרשים?

זו אחת השאלות הראשונות שהורים שואלים בתהליך גירושים. זו תקופה של רגשות אשמה על ההחלטה להתגרש, ההורים מוטרדים מההתמודדות של הילדים עם הגירושים, לפעמים ההורים בעצמם במצב רגשי לא פשוט. ואז נשאלת השאלה איך יודעים האם לשלוח אותו לטיפול רגשי? ובאיזה שלב?

גירושים הם משבר ויש להם השפעה רגשית על הילדים שלכם
גירושים משפיעים על כל ילד, בכל גיל, ולא משנה כמה יפה התגרשתם. גם אם נראה לכם שאצל ילדים אחרים הגירושים עוברים בקלות, תהיו בטוחים שהם משפיעים גם עליהם, כל אחד בהתאם לחוסן הרגשי שלו ולדרך שבה נעשו הגירושים.
לא מעט מחקרים נערכו על ילדים להורים גרושים וכולם מציינים את הגירושים כאירוע משמעותי בחיים שלהם, בין אם היתה להם התנסות שלילית ובין אם ההסתגלות היתה טובה. "הגירושים הם חלק ממני", "תמיד נהיה ילדים להורים גרושים", הם מספרים. גם אלה שראו את הרווחים שבגירושים וזיהו בבגרותם את הגירושים כמקור לחוסן וכבסיס ליכולות ולכישורי החיים שלהם, לא שללו קיומו של כאב.

ילדים בתהליך גירושים יכולים לחוות מגוון רגשות קשים. הם יכולים לחוות כעס על ההורים, חרדת נטישה, בלבול, פחד, אי ודאות. הם חווים את אובדן המשפחה והמסגרת, דואגים להורה אחד או לשניהם, מתמודדים עם דילמות של נאמנות ולפעמים גם עם רגשות אשם. וגם אתם חווים לפעמים רכבת הרים של רגשות ובתקופה כל כך טעונה רגשית אתם נדרשים לטפל בילדים שלכם ולא תמיד אתם מרגישים שיש לכם את הכוחות לתמוך בהם, ומתוך הרצון לעזור להם שולחים אותם לטיפול רגשי.

ילדים מביעים קושי רגשי במילים או בהתנהגות
יש ילדים, שהקושי שלהם מתבטא בהתפרצויות זעם ובהתנהגות תוקפנית. יש ילדים שמבטאים במילים את הכעס, האבל והמצוקה בהם הם נמצאים. הם יכולים לדבר על כך שקשה להם, שכואב להם בלב, שהראש שלהם מבולבל. יש ילדים שיראו דאגה מאוד גדולה לאחד ההורים שנשאר לבד ונראה עצוב, ויש ילדים שהקושי שלהם יתבטא בבעיות חברתיות, בירידה בלימודים, בקשיי שינה, בחוסר תיאבון, באובדן השמחה ועוד.
חשוב להבין שאלה תגובות נורמליות לתקופה לא פשוטה בחיים שלהם, למשבר. אני פוגשת מדי יום הורים שמתקשים לשמוע את הילדים מדברים על קושי וכאב ומנסים להסיח את דעתם מהנושא, מתוך רצון אמיתי להגן עליהם ולעזור להם, אבל חשוב להבין שאלה תגובות בריאות. ילדים שמדברים ומספרים על הקושי שלהם מבטאים את הרגשות הקשים שהם חווים וברוב המקרים מחפשים הקשבה, חיבוק ותקווה. התגובות הללו חולפות בדרך כלל עם הזמן, ורוב הילדים מצליחים להגיע להשלמה עם הגירושים.
יחד עם זאת, חשוב לשים לב לסימני מצוקה כמו בכי יוצא דופן, היצמדות, הסתגרות, ילד שלא רוצה ללכת לבית הספר, פחדים חדשים שמתעוררים, שינוי התנהגותי בולט או רגרסיות, גילויי אלימות או כל התנהגות קיצונית או חריגה.

שימו לב גם לילדים השקטים
הורים בדרך כלל מגיעים להדרכת הורים או לטיפול רגשי בילד כשיש ביטוי חיצוני לקושי (כגון התפרצויות, אי קבלת גבולות) ופחות כשהילד מופנם ושקט, אבל ישנם ילדים שלא יבטאו רגשות. הם יתכנסו בעצמם ויהיו באי שקט מתמשך. ילדים לפעמים כועסים על ההורים בתהליך הגירושים אבל לא מבטאים את הכעס כדי לא לפגוע בהורים. יש גם ילדים שיתעלמו לחלוטין או יכחישו את המצב. חשוב לשים לב במיוחד לילדים אלה. לעיתים דווקא הם נמצאים במצוקה גדולה יותר..

האם לשלוח את הילד לטיפול רגשי כשמתחילים תהליך גירושים?
לשלוח ילד לטיפול רגשי כשההורים מתגרשים זה כמו לקחת אותו לרופא כשמתחיל החורף, אז בואו נתחיל בטיפול מניעה וביצירת סביבה רגשית תומכת עוד לפני שהולכים לרופא. אבל בואו קודם נבין מהו טיפול רגשי.

מהו טיפול רגשי
חשוב שילד ילמד לפרוק ולבטא רגשות קשים ובטיפול רגשי הוא יכיר את מגוון הרגשות שהוא חווה ויקבל לגיטימציה וכלים לבטא אותם, בדרך שאינה פוגעת בו או באחרים. קיימים סוגים שונים של טיפולים רגשיים, בשיחה, במשחק, באמנות, בתנועה, בדרמה, בטיפול בבעלי חיים ועוד. הילד ילמד לבטא את מה שהוא מרגיש בדרך שמוכרת ומתאימה לו, יקבל כלים להתמודד עם הרגשות הקשים ועם הפחדים שהוא חווה, ילמד לזהות את החוזקות שלו ולהשתמש בהן, לפתח ראיה אופטימית, לפרש מצבים בדרכים שונות ולהרגיש שיש לו שליטה על חלקים מסוימים במציאות שלו.

לייצר בבית אווירה שמאפשרת ביטוי רגשות אפקטיבי ולהיות מודל ראוי
ביטוי רגשי אצל ילדים מתחיל במודל שיש להם בבית. כיצד אתם מבטאים רגשות? האם אתם מבטאים רגשות או שותקים ושומרים בבטן? אם אתם מבטאים את מה שאתם מרגישים בצורה אפקטיבית, הוא לומד מכם. אם אתם אוגרים ובסוף מתפרצים אחד על השניה או להיפך, בצעקות או בקללות או בשתיקות והתכנסות, הוא לומד מכם. אם בבית יש לגיטימציה לבטא את כל סוגי הרגשות ללא שיפוטיות, הוא לומד שיש מגוון רגשות ושמותר לבטא אותם. אם אתם נמצאים במצוקה רגשית יהיה לכם קשה לחזק את הילד שלכם מבחינה רגשית.
אז המטרה הראשונית היא לייצר בבית, ועדיף בשני הבתים, סביבה תומכת ואווירה שתאפשר לו לבטא רגשות ושתהווה מודל עבורו, וזה כולל לחזק את עצמכם. הרי בסופו של דבר, את המטפל הרגשי הוא רואה במשך שעה בשבוע. אתכם הוא רואה כל יום.

טיפול רגשי לילד הוא לא תחליף להדרכת הורים
כשילד חוזר מטיפול רגשי לבית שבו האווירה סוערת, מתוחה או שיפוטית והוא מפחד לבטא את מה שהוא מרגיש, חזרנו לנקודת ההתחלה. ולכן חשוב להתחיל בהדרכת הורים כדי להבין את הגורם לקושי ואת הדפוסים שלכם שמשפיעים עליו, כדי לייצר שינוי. ברוב המקרים אין צורך בטיפול לילד, בעיקר כשהילד צעיר. גם כשהילד בוגר יותר התייעצו עם מדריכת הורים או עם מטפלת רגשית וקבלו כלים לעזור לו בבית לפני שתחליטו האם לשלוח אותו לטיפול רגשי.

מתי לשלוח את הילד לטיפול רגשי
יש מקרים שבהם אני ממליצה לשלוח את הילד לטיפול רגשי:

לאחר תהליך של הדרכת הורים שבו קיבלתם כלים להתנהלות והמלצה לשלוח את הילד לטיפול רגשי.

כשהילד מבקש או מסכים ללכת לטיפול. ילדים בוגרים בדרך כלל לא מבקשים ללכת לטיפול, בעיקר מתוך מחשבה של "מה יחשבו עלי", כמו גם הרצון לא להיחשף. ועם זאת, לעיתים הילד בתהליך הגירושים מבקש ללכת לטיפול כדי לדבר עם איש מקצוע וחשוב לתת לגיטימציה לקושי ולבקשה שלו.

כשמדובר על ילד או מתבגר עם קושי של ערך עצמי נמוך, דיכאון, חרדה וכיו"ב חשוב להפנות אותו גם לטיפול פרטני.

כאשר הילד נמצא בסיכון (התעללות, חשש לאובדנות או פגיעה) או מסכן את סביבתו חשוב להפנות אותו לטיפול.

כאשר לא ניתן לעבוד עם שני ההורים יחד יש משמעות רבה לטפל בילד, לתת לו חוויה של מקום בטוח לפרוק ולדבר ולצייד אותו בכלים להתמודדות במציאות הקשה שהוא חווה. במקרה כזה חשוב לפנות גם לתיאום הורי כדי לבנות תקשורת הורית בסיסית למען הילד.

הכלל שלי אומר, כשיש ספק – אין ספק. כשאתם מרגישים שיש קושי משמעותי עדיף לפנות לאיש מקצוע, למטפל רגשי בילדים או לפסיכולוג ילדים או למדריכת הורים או אנשי מקצוע מתחומים דומים ולהתייעץ.
ותזכרו, שאתם המטפלים הכי טובים לילד שלכם, אתם אלה שנמצאים איתו רוב הזמן ועם הדרכה הורית נכונה ולאחר שתתחזקו בעצמכם תוכלו לעזור גם לו לעבור את תהליך הגירושים ואף להתחזק ולצמוח ממנו.

להרצאה – כל מה שילד צריך כשההורים מתגרשים

לתהליך הליווי – להתגרש עם ילדים

להתייעצות טלפונית ראשונית ללא התחייבות מלאו פרטיכם בטופס ואחזור אליכם בהקדם.

4 מחשבות על “האם לשלוח את הילד לטיפול רגשי כשאתם מתגרשים?”

  1. אני ובעלי התגרשנו הבת האמצעית שלנו לא מקבלת את זה טוב
    בת 10 אשמח לשיחה חוזרת

    הגב

כתיבת תגובה