מהו תיאום הורי ולמה נתק בין הורים גרושים הוא לא אופציה

המודעות לצורך להתגרש נכון עולה משנה לשנה ולשמחתי הורים רבים בוחרים לשים את הזוגיות שהסתיימה מאחוריהם ולפתוח דף חדש בהורות המשותפת אחרי הפרידה. ועדיין, אנחנו פוגשים לא מעט מקרים של גירושים קשים ובקונפליקט, שבהם הורים מתקשים להפריד בין הזוגיות לבין ההורות המשותפת, ובסופו של דבר, שלא במתכוון, הילדים נפגעים.

תקשורת בין הורים גרושים היא הכרחית
"למה צריך תיאום הורי בכלל?" שמעתי לא מעט מהורים גרושים בקונפליקט. "כשאין תקשורת הכי שקט לנו". אז אולי לכם שקט, אבל נתק בין ההורים אחרי גירושים הוא לא אופציה. הוא מעמיס על הילדים ובמצב כזה הילדים בוודאות נפגעים. ברוב המקרים הם גם משמשים כשליחים שמעבירים מסרים והודעות בין ההורים, וכך הם נפגעים, לאט לאט אבל בטוח. טובת הילדים מחייבת שיח בין ההורים. אל תהיו החברים הכי טובים. תהיו ההורים הכי טובים.

התקשורת בין ההורים מנבאת הסתגלות לגירושים
המנבא הראשון בחשיבותו להסתגלות של ילדים לגירושים הוא הקשר והתקשורת בין ההורים.
כשיש קונפליקט בין ההורים הילדים נפגעים. כשיש נתק ואין תקשורת בין ההורים הילדים נפגעים.

מהו תיאום הורי?
תיאום הורי הוא מודל התערבות שנולד במטרה לעזור להורים גרושים בקונפליקט להוציא את הילדים מתוך הקונפליקט ביניהם וליצור דיאלוג הורי למרות ועל אף כל מה שקרה ביניהם בנישואים או קורה ביניהם בגירושים. הורות מחייבת שיח בין ההורים, שרואה את הילד ואת הצורך שלו, גם כשההורים אינם חיים ביחד.

לפעמים, ההורים פוגשים סיטואציות שאין להן התייחסות בהסכם הגירושים והם לא מצליחים להגיע להסכמות. במקרה כזה תיאום הורי יסייע להורים לפתור את הקונפליקט, לראות את הצורך של הילדים שלכם ולבחון אפשרויות לפתרון ולהגיע להסכמה משותפת.

יש הורים שמגיעים לתיאום הורי ביוזמתם לפני החתימה על ההסכם, כדי לעזור להם להגיע להסכמות לגבי הילדים. חשוב לציין שלהסכמות בתיאום הורי אין תוקף משפטי ולכן, במידה ותרצו שההסכמות ביניכן תהיינה מחייבות מבחינה משפטית, תצטרכו להוסיף אותן להסכם.

תיאום הורי הוא לא טיפול זוגי
לא מעט הורים שמתקשרים אלי מבקשים לוודא שזה לא טיפול זוגי.
תיאום הורי עושה את ההפרדה המאוד ברורה בין הזוגיות שהסתיימה וכל הקונפליקטים והקשיים שליוו אתכם בזוגיות, לבין ההורות שלכם, שאולי עבדה מצוין, אבל כשמתגרשים מאוד קשה לעשות את ההבחנה בין הזוגיות לבין ההורות.
אנחנו מדברים על ההורות בלבד, ואם תסתכלו אחורה על ההורות שלכם אני מניחה שתמצאו הרבה מכנה משותף ודברים טובים שהשגתם יחד בהורות שלכם. את זה תיאום הורי יעזור לכם לבנות מחדש מהיום והלאה.

תיאום הורי הוא לא הדרכת הורים
נכון שיש מתאמות הוריות שהן גם מדריכות הורים אבל יש הבדל. הדרכת הורים תתן לכם כלים להתמודד עם קשיים ולעזור לילדים שלכם. תיאום הורי מתמקד בתקשורת ביניכם ובכלים לקבלת החלטות משותפות ששמות את טובת הילדים שלכם במרכז. המתאמת ההורית לא תקבל את ההחלטה בשבילכם, היא כן תסייע לכם לבחון את האלטרנטיבות ולקבל את ההחלטה.

תיאום הורי הוא לא גישור
תיאום הורי לא עוסק בזמני שהות, במזונות או בענייני כספים ורכוש. תיאום הורי מתמקד בילדים בלבד ובטובתם ועוזר לכם להגיע להסכמות משותפות.
אתם ההורים שלהם ואתם אלה שצריכים לקבל את ההחלטות במשותף. זה לא התפקיד שלהם לבחור עם מי הם רוצים להיות בחג. זה לא התפקיד של השופט להחליט בשבילכם איך תחלקו את החופש הגדול. אתם ההורים שלהם וזו האחריות שלכם. זה מה שהילדים שלכם הכי היו רוצים, שתשבו יחד (גם אם בעזרת גורם שלישי) ותקבלו החלטות שיראו גם אותם.

איך מגיעים לתיאום הורי?
אפשר להגיע לתיאום הורי בהחלטת שני ההורים שמודעים לקונפליקט ביניהם ורוצים לשים את הילדים במרכז ולקבל החלטות משותפות וללמוד תקשורת הורית מיטבית.
אפשר להגיע בהפניית בית המשפט שגם הוא רואה את טובת הילד ובמקרה של פגיעה בילדים מחייב את ההורים להגיע לתיאום הורי.
לשמחתי היום לא מעט הורים מגיעים בהמלצת המגשר/ת או עורך/כת הדין שלהם, שמבינים שהילדים נפגעים בתהליך וממליצים (או לפעמים מחייבים) את ההורים ללכת לתיאום הורי.

איך זה עובד?
שתי הפגישות הראשונות הן נפרדות. החל מהפגישה השלישית המפגשים משותפים, ובסיום כל מפגש תקבלו את ההסכמות המשותפות בכתוב. לאורך הפגישות תצברו רשימת הסכמות להתנהלות שלכם בתחומים שונים בהורות, ואלה הקווים המנחים שלכם להורות המשותפת.

אין סיכוי שנוכל לשבת יחד
תיאום הורי יכול להיערך גם מרחוק, בזום. הורים בקונפליקט מדווחים שלעיתים קרובות המפגשים מרחוק מאוד עוזרים להם לשבת יחד (מרחוק) ולדבר על ההורות המשותפת, מה שבחדר אחד כנראה שלא היה קורה. אז מוטב מרחוק מאשר בכלל לא. יחד עם זאת, עם הזמן כשהדברים נרגעים, חשוב שכן תיפגשו אחת לתקופה (עם או בלי מתאמת הורית) כדי לדבר על הילדים. לבד או בנוכחות מתאמת הורית.

תיאום הורי הוא כלי שנועד לעזור לכם לנהל את ההורות המשותפת שלכם למרות הקונפליקט, לבנות תקשורת אחרת, מכבדת, למען הילדים שלכם. הילדים שלכם לא אשמים בפרידה. היא קשה להם בכל מקרה. והדרך שבה תבחרו להתגרש ולנהל את ההורות אחרי הגירושים היא קריטית להסתגלות שלהם ולבריאות הנפשית שלהם. כשהם נולדו הבטחתם להם שתעשו הכל כדי לשמור עליהם וכדי שיהיה להם טוב. זה בדיוק הזמן לקיים את ההבטחה הזו ולהחזיר להם את השקט ואת הביטחון.

תיאום הורי מתקיים בקליניקה וגם מרחוק באמצעות zoom.
לפרטים נוספים ולהצטרפות לתיאום הורי : https://divorcewithkids.co.il/lp/coordination/

 

להתייעצות טלפונית ראשונית ללא התחייבות מלאו פרטיכם בטופס ואחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה