איך לחלק את החופש הגדול כשאתם הורים גרושים

אחת השאלות שעולות הכי הרבה אצל הורים גרושים לקראת החופש הגדול היא,  איך לחלק בינינו את החופש הגדול? האם הימים נשארים כמו בהסדרי השהיה הרגילים? מה הכי טוב לילדים?

ודאו שבהסכם הגירושים יש התייחסות לחופש הגדול
חלוקת החופש הגדול בין ההורים מאתגרת במיוחד להורים גרושים שלא הגדירו בהסכם מה יהיו הסדרי השהיה בתקופה זו.
אם עוד לא התגרשתם תזכרו להתייחס לסעיף הזה בהסכם, ותזכרו לפרט מה קורה כשהילדים קטנים ויש גן או קיטנות כמעט עד אמצע אוגוסט, ומה קורה כשאין קיטנות בכלל.
ומה קורה כשהורה אחד מעוניין שהילד יהיה בקיטנה והשני לא?
ברוב הסכמי הגירושים, החופש הגדול מתחלק שווה בשווה בין ההורים. יש הסכמים שמגדירים שהסדרי השהיה נמשכים כרגיל כל עוד יש קיטנה, ועם סיום הקיטנות מחלקים את החופש חצי חצי. וגם כאן צריך להחליט האם לוקחים בייביסיטר או רושמים אותם לקיטנה נוספת ומי משלם על הקיטנה הזו, האם העלויות מתחלקות חצי חצי או שההורה שאינו יכול לקחת חופש משלם?
לצערי, הורים רבים מדלגים על הסעיף הזה כדי לסיים את ההסכם מהר, אבל אז פוגשים את המציאות.

שבו יחד וחלקו את החופש הגדול
כחודש לפני תחילת החופש שבו יחד וחלקו ביניכם את ימי החופש, בהתחשב בתוכניות מיוחדות, טיולים שאתם מתכננים, קיטנות וכיו"ב. קשה לכם לשבת יחד? דברו בטלפון, התכתבו במייל או בווטסאפ, תמצאו את הדרך הנוחה לכם, אבל אל תחכו ליום הראשון של החופש כדי לא להגיע למצב של מריבות מעל ראשו של הילד שלכם.

התחשבו בתוכניות של הילדים לפגוש חברים, בעיקר אצל מתבגרים (תזכרו שגיל ההתבגרות מתחיל היום סביב גיל 9). אל תתנו להם להפסיד פעילות חברתית שחשובה להם כדי להיות איתכם או להרגיש לא נוח להגיד לכם שהם מעדיפים לפגוש חברים בחופש. אל תקחו את זה אישית. וקחו בחשבון שאם אתם גרים רחוק, תצטרכו להסיע אותם יותר בתקופה הזו.

הימנעו מלשאול את הילדים איפה הם רוצים להיות יותר. הילדים שלכם אוהבים את שניכם, אל תשימו בידיהם את הבחירה ביניכם. ואם אם הם מנסים לבחור ולעבור להורה השני, הזכירו להם ששניכם אוהבים אותם ורוצים להיות איתם. אין ילד שלא רוצה לשמוע ששני ההורים שלו לא מוותרים עליו.

חשוב לשמור על רציפות הקשר עם שני ההורים
אז החלטתם לחלק את החופש ביניכם שווה בשווה, האם הילדים נמצאים חודש רצוף אצל כל הורה ואז עוברים להורה השני? האם מחלקים את הזמן שלהם שבועיים שבועיים? האם זה לא פוגע בקשר בין הילד להורה כשהוא לא רואה את ההורה כל כך הרבה זמן?

הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא לחשוב על טובת הילד שלכם. ילד רוצה וצריך קשר רציף עם שני ההורים שלו. אצל ילדים צעירים מאוד יש משמעות גדולה לקשר הרציף, פרידה ארוכה מדי יכולה להיות טראומטית עבורם. אצל ילדים בוגרים יותר ומתבגרים בפרט, יש משמעות להיבט החברתי וחשוב לא לנתק אותם מהחברים לתקופה ארוכה מדי. השתדלו לא לנתק את הילדים יותר מדי ימים מאחד ההורים (אלא אם כן נוסעים לטיול ארוך או לחו"ל). שבועיים רצופים או חודש רצוף אצל הורה אחד יקשה בדרך כלל על הילד ולא פחות על ההורים. גמישות ויצירתיות זה כל הסיפור כאן.

חשוב שתשמרו על קשר רציף של הילדים עם שניכם, שיחות טלפון, ווטסאפ, סקייפ או בכל דרך אפשרית. הרצף הזה חשוב. תאפשרו לילד להתקשר בכל זמן שהוא מרגיש צורך, וגם ליזום שיחות ולאפשר להורה השני להתקשר ולדבר עם הילד. תזכרו שזו טובת הילד שלכם.

אם אתם גרים קרוב מאוד אפשר גם לשמר את הימים הרגילים ואת השיגרה הרגילה ואותה לשנות קצת. אנחנו למשל, גרים קרוב ולכן החלטנו שהימים הרגילים נשארים כי זה הכי נוח לכולנו. מבחינת הילדים היציבות והשיגרה נשמרת. ואת יתרת הימים הוספנו בתוך השיגרה הקיימת.

מה קורה כשאתם לא מסכימים
במידה ולא הצלחתם להגיע להסכמות, פנו לתיאום הורי. בתיאום הורי תעלו את כל הנושאים שלגביהם דרושה הסכמה והמתאמת ההורית תעזור לכם להגיע להסכמות שטובות ביותר לילדים שלכם ולכם.

תחשבו מה הילד שלכם היה רוצה
זוכרים כמה חיכיתם לחופש הגדול כשהייתם ילדים? כמה חיכיתם לזמן הזה עם אמא ואבא? ותראו את העולם מהעיניים של הילד שלכם. איך הוא מרגיש כשהוא לא רואה את אמא או את אבא שבועיים? מה הוא היה רוצה? מה היה עושה לו הכי טוב? בכלל בכל החלטה שאתם עומדים לקבל או כשאתם לא מסכימים תחשבו – האם זה האינטרס שלכם או של הילד שלכם?

כמובן שיש אילוצים ואני יודעת שיש, אבל לפעמים אנחנו לומדים להתגמש כשאנחנו הורים גרושים. אנחנו הרי גם רוצים שהילדים שלנו ילמדו שיתוף פעולה וגמישות, וזה מתחיל מאיתנו. אנחנו המודל שלהם.
איך מרגיש ילד שיודע שההורים רק מחכים שהחופש שלו יסתיים והוא יחזור לביהס?
איך מרגיש ילד שההורים שלו רבים ביניהם מי יקח אותו יותר או פחות בחופש?

הילדים כל כך מחכים לחופש הזה, הם כל כך מחכים לזמן איתכם, עם שניכם. שמרו לכם ימי חופש לתקופה הזו ופנו מספיק זמן להיות איתם. ילדים לא רוצים להרגיש שהם נטל, שהם עול, שאתם רק מחכים שספטמבר יגיע. תחליטו שהשנה אתם באמת נהנים מהחופש הגדול.

להתייעצות טלפונית ראשונית ללא התחייבות מלאו פרטיכם בטופס ואחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה