הורות משותפת

הורות משותפת היא צורת משפחה שהתפתחה בשנים האחרונות, ובה הורים מגדלים ילדים ללא קשר זוגי ביניהם, אלא מתוך מטרה להיות הורים. ההורים יכולים להיות הטרוסקסואלים או חד מיניים, ולשני הצדדים יכולים להיות בני או בנות זוג לפני התהליך, במהלכו, או אחריו.

כשההורים מתגרשים, הילד רגיל לדרך חיים מסוימת, בה שני ההורים מגדלים אותו בבית אחד, ומיום הפרידה הוא צריך להסתגל לחיים אחרים.
כשמדובר על ילד שנולד להורים בהורות משותפת, הילד מתרגל לחיים בשני בתים מתחילת חייו.
גידול ילדים בשני בתים כשמדובר על הורות משותפת דורש היכרות והתארגנות שונה וחשוב שההורים לעתיד ידברו על הנושא עוד לפני ההיריון. הורות משותפת מכוונת לצרכיו של הילד, בהתחשב בצרכים של ההורים.

כדי שילד יוכל לגדול ולהתפתח בצורה אופטימלית בשני בתים חשובה איכות הקשר ההורי. החיבור בין ההורים מבוסס על צוות הורי טוב, משתף פעולה, מכבד זה את זה ובעל תקשורת פתוחה וקשובה לטובת הילד המשותף.
הקשר והתקשורת בין ההורים וקשר רציף של הילד עם שני ההורים ונוכחותם הקבועה בחייו הם שני המנבאים הראשונים בחשיבותם להסתגלות של ילדים לחיים בשני בתים ולהתפתחותם התקינה.

כשנכנסים לתהליך של הורות משותפת, רצוי לערוך הסכם , שיהיה המסגרת לניהול ההורות המשותפת. הסכם הורות משותפת הוא חוזה בין שני הצדדים, ורצוי לפרט בו ככל האפשר את תנאי ההורות ששני הצדדים מסכימים עליהם, כולל מזונות, זמני שהות עם הילד, החלטות חשובות לגבי גידול הילד ועוד. ככל שההסכם יהיה מפורט יותר, כך יימנעו מחלוקות בעתיד.

אני פוגשת את ההורים לעתיד בשלב מוקדם כדי לדבר על הציפיות ועל החזון ההורי, שהם הבסיס להסכם ההורות המשותפת.

ההורים מדברים על סוגיות שחשוב להתייחס אליהן עוד לפני הולדת הילד, כמו למשל:
הערכים שחשובים לשני ההורים
המקום והחשיבות של המשפחה המורחבת בחיי הילד
מקומם של בני ובנות זוג של השותפים להורות ומה עושים במקרה של פרידה.
באיזה מסגרת חינוך ילמד הילד, ועוד.
כמעט תמיד כשהורים מגדלים ילד בשני בתים יהיו הבדלים בהתנהלות ובשיגרה בין שני הבתים וזה בסדר, אבל יש נושאים שבהם חשובה מסגרת ועקביות, כמו שינה, גמילה, תזונה ועוד, וכאן חשוב השיח בין ההורים.

בנוסף לכך ההורים מחליטים על:
זמני השהות של כל הורה עם הילד, במדורג ובהתאם לגיל הילד
מה יהיה מקום המגורים של כל הורה והמרחק בין שני הבתים

חשוב לדעת, גם אחרי שיש הסכם הורות משותפת והילד נולד, מתעוררות לפעמים שאלות בנוגע להורות המשותפת ולטובת הילד, ולפעמים מתעוררים גם חיילוקי דעות. וכאן אנחנו קובעים מנגנון לפתרון חילוקי דעות בהורות, כגון תיאום הורי, שמסייע להורים להגיע להסכמות משותפות לטובת הילד.

אל תוותרו על ההכנה הזו לפני שאתם נכנסים לתהליך של הורות משותפת. ככל שתגיעו מוכנים יותר ההורות תהיה מהנה יותר וטובה יותר עבור הילד שלכם.