קניית ספרים וציוד לבית הספר כשאתם הורים גרושים

אמצע החופש הגדול והמיילים מבית הספר מתחילים להגיע. הערכות לתחילת השנה, רשימת ציוד לבית הספר, רכישת ספרים, רשימת חוגים.
ואתם? בדיוק באמצע תהליך גירושים. עוד לא מבינים מי נגד מי ואיך מתפעלים את כל זה.
מי קונה את הציוד? מי משלם עליו? האם צריך לקנות הכל כפול כדי שיהיה לילד את הכל בשני הבתים? ואיך הוא יסחוב את כל הספרים כל יום כשהוא עובר מבית לבית?
היום נעשה סדר בכל הנושא הזה.

מי קונה את הציוד והספרים?
הכלל שלי הוא: מי שקנה לפני הגירושים. אם הסכמתם על החלוקה הזו לפני כן, למה לשנות אותה עכשיו?
הורה אחד קונה או מתחלקים ביניכם (אתה תקנה את הספרים, אני אקנה את הציוד והבגדים).
השתדלו לא לריב מי יעשה מה. זכרו שהילד שלכם נמצא שם באמצע, הוא מרגיש והוא שומע ומבחינתו זה עוד ויכוח או ריב שקשור אליו, שהוא אשם בו. הם רבים בגללי. וזה דבר שמלווה את הילד לאורך כל חייו.
אצלנו מאז ומתמיד אני הייתי זו שקנתה את הספרים והציוד, והוא זה שעטף את הספרים שאין להם עטיפות סטנדרטיות (לא מסתדרת עם זה אף פעם..). וכך זה עד היום.

מי משלם על הציוד?
המדינה מסייעת בהשתתפות בהוצאות הלימודים למשפחות שבראשן הורה עצמאי (משפחות חד הוריות) ונותנת מענק לימודים לרכישת ציוד לבית הספר, באמצעות הביטוח הלאומי.
הסכום מופקד בחשבון של ההורים הזכאים באופן אוטומטי בתחילת כל שנת לימודים.

בשנת הלימודים תשפ"ד  ישולם המענק (באוגוסט 2023) עבור ילדים שנולדו בתאריכים מ-1.1.2006 עד 31.12.2017 .
סכום המענק – 1,101 ש"ח  לכל ילד.
המענק ישולם לחשבון הבנק שבו משולמת קצבת הילדים ב- 10 אוגוסט 2023.

שימו לב, אם הילד לא נולד בתאריכים המזכים במענק, והוא לומד בכיתה א' או י"ב – עשויה להיות זכאות למענק. יש להעביר לביטוח לאומי אישור לימודים כדי שיבדקו את זכאותו למענק לימודים.

כדי לקבל את מענק הלימודים בפעם הראשונה, עליכם להגיש תביעה לביטוח לאומי.

גם הורה החי/ה בנפרד מבת/בן הזוג זכאי למענק הלימודים- בתנאי שהוא חי בנפרד מבת/בן הזוג שנתיים לפחות, ופתח/ה בהליך גירושין על פי דין ופועל/ת במסגרת הליך זה במשך שנתיים לפחות.

כל נושא ההוצאות המשתנות נקבע בהסכם ביניכם. בהתאם להסכם שחתמתם, שני ההורים משתתפים במחצית הוצאות החינוך, אך כמובן שאת החישוב יש לעשות לאחר הורדת סכום מענק הלימודים שקיבלתם. בחלק מההסכמים/פסקי הדין זה רשום במפורש ואז אין בעיה, בחלק זה לא רשום ואז במקרה של ויכוח צריך להתעקש או לבקש הבהרות מבית המשפט. כמובן שאסור לאב לקזז את הסכום על דעת עצמו מסכום המזונות החודשי.

האם צריך לקנות את כל הציוד כפול?
קיימות שתי אפשרויות. הראשונה, הילד נושא איתו את כל הציוד בתיק, ואפשרות שניה היא להקל עליו על ידי השארת הציוד בבית הספר ורכישה כפולה של חלק מהדברים.
כלי כתיבה
– חשוב שיהיו בכל אחד מהבתים, ציוד מלא, כדי שהילד יוכל לכתוב, לצייר ולהכין שיעורים בכל אחד מהבתים.
מחברות – מכירים את זה שהמורה כותבת מייל ב22:00 בלילה: אנא הביאו למחר מחברת שורות חדשה? ואז אתם מגלים שהמחברות נמצאות בבית השני? אז הכינו מראש מחברות ריקות נוספות בכל אחד מהבתים (שורות, חשבון ומחברות חלקות או ספירלה וגם קצת עטיפות למחברות, בהתאם לרשימה).
חולצות בית ספר – חשוב שיהיו חולצות בכל בית. אם ביום שישי נהוג בבית הספר להגיע בחולצה לבנה, דאגו שיהיו מספיק חולצות לבנות. אם ביום של שיעור התעמלות נהוג לבוא בחולצה בצבע מסוים, דאגו שגם היא תהיה בכל בית. וכן, זה דורש מידה מסוימת של תכנון ותיאום ביניכם כדי לוודא מראש שיש לכם את כל מה שהילד צריך. אם הילד מספיק גדול הרגילו אותו להיות אחראי לנושא ולוודא שכל הציוד שהוא צריך נמצא איתו בבית. המטרה בסופו של דבר היא למנוע מהילד להרגיש שהוא חריג או צריך להגיע לבית הספר עם החולצה הלא נכונה או בלי מחברת כי היא אצל אבא או אמא.

ומה עם ספרי לימוד? האם הילד צריך לשאת אותם בתיק כל יום מבית לבית?
האידיאל הוא להשאיר אותם בתא בבית הספר כדי שהילד לא ישכח אותם באף אחד מהבתים ומצד שני גם לא יצטרך לשאת אותם כל יום בתיק. ברוב בתי הספר יש תאים או לוקרים שבהם אפשר לאחסן באופן קבוע את כל הספרים והמחברות, ובכל יום לקחת בתיק הביתה רק את הספרים והמחברות הרלוונטיים לשיעורי הבית. זהו פתרון מעולה ואז אין צורך להשאיר ספרים או מחברות באף אחד מהבתים.

כדאי לדבר עם המחנכת או עם בית הספר כבר בתחילת השנה ולמצוא פתרון, ולפעמים צריך להיות יצירתיים ולחשוב על פתרון שיהיה טוב לכולם ובעיקר לא יכביד על הילד ויגרום לו להרגיש חריג.
ולא לשכוח להזכיר למורה בבית הספר להודיע מבעוד מועד על דברים שצריך להביא (כי החולצה התכלת בדיוק נמצאת אצל אבא וההורים גרים רחוק).

ילדים גדולים ירוויחו מהעניין כי הם ילמדו לתכנן ולדאוג לוודא שכל הציוד שהם צריכים נמצא איתם. זו אחת המיומנויות החשובות ביותר במאה ה-21. נכון שאנחנו דואגים להם ועושים הכל בשבילם, אבל כשילד חי בשני בתים הוא מרוויח שיעור בתכנון .

לסיכום,
זכרו שהילד שלכם מתרגל די מהר לשיגרה החדשה שלו. וגם אתם. לפעמים לכם נראה מסובך לתת לו עוד תיק עם בגדים אבל מבחינתו זה דבר פעוט. נסו למצוא ביחד איתו ועם צוות בית הספר את הדרך שנוחה לכם ולו והכי חשוב לשתף פעולה בין שניכם כדי להקל עליו את ההתנהלות.

להתייעצות טלפונית ראשונית ללא התחייבות מלאו פרטיכם בטופס ואחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה