הורים גרושים, אצל מי הילדים בחג?

ראש השנה מתקרב ואם אתם בתהליך גירושים אתם כבר מתמודדים עם השאלות. אצל מי הילדים בראש השנה?
איך הכי נכון לחלק ביניכם את החגים? ומה בעצם הכי טוב בשבילם?
אין ספק שזה אחד הנושאים שמהווה פוטנציאל לוויכוחים ולמתח אצל הורים גרושים, אז בואו נעשה בו סדר.

חלקו את החגים ביניכם מבעוד מועד
אחד הסעיפים החשובים ביותר שלעיתים קרובות נשכחים בהסכמי הגירושים הוא התייחסות להסדרי השהיה של הילדים בחגים, סעיף שחשוב לפרט אותו כדי למנוע אי הבנות וויכוחים לפני כל חג. אם אתם לפני חתימת הסכם, חשוב שתתעכבו על הסעיף הזה. ואם אתם כבר גרושים אך ההסכם לא מפורט, שבו יחד וחלקו את החגים לשנה מראש, בצורה שתתאים לשניכם ותהיה טובה לילדים. וזה כולל חלוקת ערבי החג, חלוקת הימים, שעות, מי לוקח ומי מחזיר, ואיך מחלקים את החופשה מהמסגרת החינוכית.
אם יש חגים שחשובים לכם או להורה השני במיוחד, התגמשו לטובת הילדים. יש הורים שחשוב להם, למשל, להיות שניהם יחד בבוקר התחפושות בפורים, יש הורים שאצלם בקיבוץ חוגגים את שבועות וחשוב להם שהילדים יהיו איתם ביום הזה, וחשוב להסדיר את החלוקה ביניכם מראש גם לגבי חגים אלה.

חג אחד עם אמא, חג אחד עם אבא
אצל רוב הזוגות הגרושים החלוקה היא לסירוגין בין ההורים. ערב חג אחד אצלך, ערב חג אחד אצלו, ובשנה הבאה מתחלפים. אפשר לחלק את כל החגים ואפשר לחלק את החגים העיקריים (למשל ראש השנה, יום כיפור, סוכות, פסח, שבועות) ובשאר החגים לפי הסדרי השהיה הרגילים. בחופשות בית הספר מתחלקים לרוב חצי חצי. כשמדובר על ילדים קטנים ההמלצה היא לא ליצור רצף ארוך מדי אצל הורה אחד, כדי לא להקשות עליהם.

כל החגים עם הורה אחד
ומה קורה אם במשפחה של אחד ההורים לא חוגגים בכלל? אני בעד להתגמש ולתת לילדים לחוות את החגים עם המשפחה שחוגגת. אך מצד שני נסו להימנע ממצב שבו הילד מבלה את כל החגים עם הורה אחד. חלוקה כזו יוצרת תחושה לא נעימה אצל הורה אחד ומצד שני עומס אצל ההורה השני. וגם אם מעולם לא חגגתם או אירחתם, זה הזמן להתחיל לארח או להתארח, עם המשפחה או עם חברים טובים, אצלם או אצלכם בבית. ילדים מאוד אוהבים ארוחות משפחתיות אצלם בבית, זה אחד הדברים שנותן להם תחושה של בית אז הנה עוד הזדמנות לעזור להם להסתגל לבית החדש.

אפשר גם לחגוג ביחד
בשנים האחרונות אפשר לראות יותר ויותר הורים גרושים שחוגגים את ערבי החג ביחד עם הילדים, ולפעמים מבלים יחד גם בארוחות שישי. ואז מנגד שואלים אותי: אבל.. זה לא מבלבל את הילדים?
לשמחתי, הגירושים של היום הם לא הגירושים של פעם. בגירושים של היום יש הרבה יותר גמישות, יותר פתיחות, יותר שיתוף פעולה ויותר משפחות שממשיכות להתנהל כמשפחה, במובנים מסוימים, גם אחרי הגירושים.
בגירושים של היום יש כבר יותר מודעות להשפעות על הקשר בין ההורים על ההסתגלות של הילדים ועל העתיד שלהם, ולשמחתי אני רואה יותר ויותר הורים שמוותרים על האגו ומשתפים פעולה למרות הכעס ולמרות הפגיעות שקיימת ביניהם.
והילדים לא מתבלבלים. כשאתם מגובשים ושלמים עם ההפרדה ביניכם, ההפרדה ברורה גם לילדים.
אתם מגדירים את הגבולות הברורים ביניכם ואת האירועים המשותפים למשפחה שלכם, אתם מעבירים את המסר שאתם עדיין משפחה אחת, גם אם התגרשתם, וזה בדיוק המסר שעובר לילדים.
ברור לי שלא לכולם הדרך הזו מתאימה, ובפרט כשיש משקעים ומלחמות בין ההורים, אבל זה בהחלט אחד הדברים ששווה לחשוב עליו ולעבוד עליו כשאתם מתגרשים.

בלי הילדים בחגים
ומה קורה אם אין לאחד מכם משפחה? או שאצלכם לא נוהגים לחגוג ערבי חג? זה ממש לא אומר שאתם צריכים להישאר לבד ולא לחגוג, ולאפשר לילדים להיות עם ההורה השני תמיד.
זו תחושה מאוד לא פשוטה ואני פוגשת אותה הרבה אצל הורים בתהליך גירושים או בשנים הראשונות. אז על אפשרות אחת כבר דיברנו, לחגוג את החגים יחד שניכם עם הילדים. ויש עוד אפשרויות, לחגוג עם המשפחה שלך, לחגוג עם חברים או חברות שגם הם במצב דומה, או עם חברים טובים (לאו דווקא גרושים), אבל השתדלו לא להיות לבד בערבי החג. הם כמעט תמיד מעצימים עוד יותר את תחושת הבדידות.

לפני שאתם מחליטים איך לחלק את החגים, תדמיינו לרגע מה הם מרגישים
תיזכרו לרגע כמה חיכיתם כילדים לארוחות החג, להתכנסות המשפחתית, לריחות, לשירים. ותנו להם ליהנות מהחגים גם כשאתם הורים גרושים. בין אם זה איתכם או עם ההורה השני.
גמישות זה כל הסיפור כאן, ואם יש ארוחת חג לא מתוכננת שהילדים יוכלו ליהנות ממנה תתגמשו עם הצד השני כדי שלא יפסידו אותה. מצד שני, תזכרו שלילדים חשוב להרגיש בית עם כל אחד מההורים ולכן חשוב שיחוו את החגים עם כל אחד מכם. והגמישות הזו היא דו צדדית, אז כשאתם ממהרים להחליט שאין סיכוי שתחגגו את החגים יחד אחרי שתתגרשו, תחשבו על זה שאמנם השנה הילדים איתכם בראש השנה, אבל בשנה הבאה תהיו לבד והם יהיו עם ההורה השני. וגם אם בשנה הראשונה קשה לכם, זה בהחלט משהו ששווה לחשוב עליו להמשך.

הסתכלו על התמונה הכוללת ועל הילדים שלכם ומה הם חווים בחגים, לפני שאתם מקבלים החלטות לגבי החגים.
הרי בסופו של דבר מגיע לכולכם ליהנות מהחגים גם אחרי הגירושים, ולהרגיש משפחה גם אם אתם משפחה בשני בתים.

 

כדי שתגיעו לחופשות ולחגים מוכנים כשאתם יודעים איך מתחלקים זמני השהות ביניכם, יצרתי עבורכם הדרכה מיוחדת.
מחלקים את זמני השהות בחגים ובחופשות – הדרכה מיוחדת להורים גרושים ומתגרשים.
כאן מצטרפיםhttps://divorcewithkids.co.il/lp/holidays/

להתייעצות טלפונית ראשונית ללא התחייבות מלאו פרטיכם בטופס ואחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה