איך הכי נכון לחלק את זמני השהות של הילדים כשאתם מתגרשים?

הורים שעומדים לפני גירושים מתלבטים בשאלות האלה. מה הכי נכון לגיל שלהם? בית אחד? שני בתים? האם אנחנו צריכים לקבוע את חלוקת הימים בשבילם? האם לא עדיף לשאול אותם? ובכלל, איך נכון לחלק את הימים כשאנחנו מתגרשים? סוגיות לא פשוטות שישפיעו על כל המשך החיים שלכם ושל הילדים שלכם.

אז מה נכון?

הדבר הראשון והכי חשוב הוא שתקבעו את זמני השהות של הילדים שלכם. אל תתנו להם לבחור. הורים רבים מעדיפים לא לקבוע כדי לאפשר לילדים לבחור את מה שהכי נוח להם. והכוונה הטובה שלהם ברורה, להתחשב בילדים. אבל, ילד שצריך לקבוע את הימים בעצמו מרגיש שהוא צריך לבחור בין ההורים שלו.
אחת הבקשות הכי נפוצות של ילדים להורים גרושים היא – אל תתנו לנו לבחור. תחליטו בעצמכם. אם אבחר להיות יותר עם אבא, אמא תיעלב. ולהיפך. זה קורה בשיגרה. זה קורה בימי שישי בערב. וזה קורה בחגים.
אז תחליטו בעצמכם, אל תתנו להם לבחור. זה לא אומר לא להתחשב בהם ובתוכניות שלהם ובפעילות החברתית שלהם (חשוב בעיקר בגיל ההתבגרות אבל לא רק), אבל תבחרו אתם. אני בטוחה שאם תתעוררנה בעיות או בקשות, תדעו להתמודד עם כל מקרה לגופו ולעזור להם למצוא את הפתרון הטוב עבור כולם. ותשאלו את עצמכם, אם הילדים שלי יבחרו להיות רק עם ההורה השני (מה שקורה לפעמים כשנותנים להם לבחור), האם זה משהו שתוכלו לחיות איתו? וכן, זה תופס גם לגבי ילדים מתבגרים. גם הם עדיין צריכים שההורים יבחרו עבורם את הימים ובעיקר זקוקים להרגיש ששני ההורים רוצים לראות אותם באופן קבוע.

חשוב שתקבעו זמני שהות קבועים. ימים קבועים נותנים לילדים (וגם לכם) שקט, בטחון ויציבות. הם יודעים למה לצפות. יש להם ודאות. ואלה דברים מאוד חשובים כשאתם מתגרשים ובכלל כשחיים בשני בתים. יש הורים שאומרים לי "אנחנו זורמים. נסתדר ובכל פעם נקבע ימים שנוחים לנו". אז אני בעד לזרום באופן כללי, אבל כאן יש גם את הילדים שלכם, שצריכים יציבות וודאות. אז תקבעו זמני שהות קבועים ותתגמשו ותזרמו מדי פעם. גמישות מתאימה כאן במסגרת גבולות ברורים וידועים.

אבל מה עושים כשאתם לא עובדים בעבודה עם ימים ושעות קבועים? למשל, עבודות משמרות, רופאים, אחיות, כבאים, מדריכי טיולים, עובדי שעות מוקדמות בבוקר, עובדי משמרות חודשיות או שבועיות? במקרים האלה קובעים זמני שהות קבועים לפרקי זמן קצרים יותר. קובעים אותם חודש מראש. קובעים אותם שבוע מראש. ומיידעים את הילדים. אל תוותרו על זמני שהות קבועים בשל שעות עבודה משתנות. אפשר להיות יצירתיים וגמישים ולמצוא את הדרך לתת לילדים את הודאות ואת הבטחון שהם צריכים גם במקרים האלה.

קביעת זמני השהות היא לא copy paste. מה שנכון לחברים שלכם לא בהכרח נכון לכם. מה שאמרו לכם ש"מקובל" לא בהכרח מתאים לכם. תקבעו את זמני השהות בהתאם לאופי החיים שלכם, לעיסוקים שלכם, לגילאי הילדים שלכם, למרחק המגורים שלכם, לרצונות שלכם ולעוד מאפיינים שחשוב לקחת אותם בחשבון.

אז איזו חלוקה הכי טובה? אז כמו בכל דבר, גם כאן אין לי תשובה אחת לתת לכם וגם לא אג'נדה אחת. לכל חלוקה יש יתרונות וחסרונות, ואנחנו בוחנים ביחד את כל האפשרויות בהתאם לרצונות ולצרכים שלכם, של הילדים, בהתאם לגילאים שלהם, למקום המגורים שלכם ולמרחקים בין הבתים, בהתאם לעיסוקים שלכם ועוד. אין מי שמכיר את הילדים שלכם טוב יותר מכם וככאלה, אחרי שתבחנו את כל הפרמטרים אתם אלה שצריכים לקבל את ההחלטה הכי טובה לכם ולילדים שלכם.

בית אחד מרכזי או שני בתים? 7/7 (חלוקת זמנים שווה) או 6/8? או 4/10 (או כל חלוקה אחרת)? עם לינה או בלי לינה? יש המון סוגיות כשמדברים על קביעת זמני השהות. באופן כללי אני יכולה לומר לכם שילד צריך את שני ההורים שלו נוכחים בחיים שלו באופן קבוע. איך עושים את זה, לא תקבלו ממני כאן תשובה אחת. מסיבה אחת פשוטה, אני לא מכירה את אופי החיים שלכם ואת הילדים שלכם ואת הצרכים ואת ההרגלים שלהם וגם לא את הרצונות שלכם ולכן אני לא יכולה לקבוע בלי לראות את כל התמונה.
אני יכולה להסביר לכם את המאפיינים ההתפתחותיים של ילדים בכל גיל ואת הצרכים שלהם. אני יכולה להציג בפניכם את המחקרים שבדקו את האפשרויות השונות. אני יכולה להציע לכם חלופות שונות. אבל אתם תבחרו. וכך צריך להיעשות תהליך של קביעת זמני שהות. כי החלוקה הזו תשמש אתכם למשך כל החיים שלכם (או לפחות עד שהילדים יגיעו לגיל מסוים) ולכן צריך לקחת בחשבון את כל מה שעשוי להשתנות גם בעתיד.

ואיך עושים את זה כשאתם כל כך רחוקים ברצונות שלכם?
-בוחנים כל אלטרנטיבה והאם היא נובעת רק מהצורך שלכם או באמת הכי טובה לילדים שלכם?
-מבינים את הצורך של ההורה השני ומתחשבים גם בו. אתם שותפים להורות שלכם.
– נעזרים בגורם שלישי. מגשר. מתאמת הורית. מדריכת הורים. שיעזרו לכם להבין את כל התמונה ולבחור את החלופה הטובה ביותר לכם.
כי אם לא תסכימו ותגיעו לבית המשפט, יחליטו בשבילכם, ויכול להיות שההחלטה לא תתאים לאף אחד מכם וגם לא לילדים שלכם, אבל אז כבר לא תוכלו לשנות. אז תעשו מאמץ, תדברו עליהם ועל הצורך שלהם ותבחרו את מה שהכי נכון לילדים שלכם. אתם מכירים אותם הכי טוב.

ותזכרו, שילדים שההורים שלהם מתגרשים צריכים יציבות, שקט ובטחון. וקביעת זמני שהות קבועים ומתואמים בין ההורים היא צעד חשוב בדרך לשם.
איילת

לתהליך הליווי – להתגרש עם ילדים

להתייעצות טלפונית ראשונית ללא התחייבות מלאו פרטיכם בטופס ואחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה