לנסוע איתם לחופשה משותפת כשאתם הורים גרושים, כן או לא?

החופש הגדול מתקרב והורים גרושים ומתגרשים שואלים, מה נכון לגבי החופשה השנתית הקרובה וחופשות בכלל? האם נכון להמשיך לנסוע יחד אחרי הפרידה? האם זה לא יבלבל את הילדים? האם יש זמן מתאים לנסוע יחד? ואיך מחליטים?

ישנן אפשרויות שונות לנסיעה משפחתית. אפשר לנסוע ביחד עם הילדים, כשכל אחד מההורים בחדר נפרד וחלק מהילדים עם אמא וחלק עם אבא. אפשר שכל הילדים יהיו יום עם אמא ויום עם אבא. אפשר לנסוע למספר ימים כשכל הורה מגיע למספר ימים, כך למשל בימים הראשונים הילדים עם אבא (למשל), יום אחד או יומיים משותפים עם שני ההורים ושאר הימים עם אמא. או חופשה שבה מספר ימים (ברצף או לא ברצף) עם אבא ומספר ימים עם אמא. יש אפשרויות שונות לחופשה משפחתית כשאתם הורים גרושים, ונדרשת כאן גמישות ובעיקר יצירתיות כדי להגיע לפורמט שמתאים לכם.

אז כמו ברוב השאלות של הורים גרושים, אין תשובה אחת נכונה. יש את מה שנכון לכם כהורים ולכם כמשפחה. אז כמה נקודות למחשבה לפני שאתם מקבלים החלטה.

היתרונות בחופשה משותפת עבור הילדים שלכם די ברורים. הם כמעט תמיד ישמחו לבלות עם שני ההורים שלהם יחד. ויש יתרונות גם עבורכם. למשל, עלות כלכלית נמוכה יותר בחופשה אחת לעומת שתיים, אפשרות לזמן איכות עם כל ילד בנפרד, אפשרות לזמן חופשי כשההורה השני עם הילדים.

השאלות העיקריות שאתם צריכים לשאול את עצמכם, ביחד וכל אחד לחוד, הן:

איך תרגישו בחופשה משותפת? שניכם ביחד וכל אחד/ת לחוד?
האם אחד מכם מהסס או מתקשה לראות איך זה עובד? האם לאחד מכם יהיה קשה או לא נוח להיות בסיטואציה הזו? האם תרגישו אי נוחות, מבוכה, בלבול או קושי? במידה והתשובה היא כן, עדיף לוותר על הנסיעה המשותפת ואולי לשקול אותה שוב כשהרגשות יירגעו קצת. יש אירועים שבהם כן חשוב שתהיו יחד כהורים, מההתחלה. למשל ביום ההולדת של הילד שלכם, ביום הורים, במסיבות בגן או בבית הספר. אבל חופשה היא ממושכת יותר וכשלאחד מכם קשה להיות במחיצת ההורה השני, התחושות האלה יעברו הלאה לילדים.

האם התקשורת ביניכם טובה?
כשהתקשורת בין ההורים לא טובה הילדים עלולים להיחשף לקונפליקט שביניהם ולמילים קשות. במצב כזה לא מומלץ לנסוע יחד אלא לצמצם את הזמן המשותף למינימום ולעבוד בנפרד על התקשורת ההורית ביניכם. ילדים להורים גרושים בקונפליקט נפגעים מאוד כשהם נוכחים במצבים כאלה, ואף מבקשים – אל תבואו ביחד (למסיבות בבית הספר למשל, לימי הורים וכיו"ב). כשאתם במערכת יחסים טובה ושניכם רוצים בחופשה משותפת עם הילדים, גם הילדים יוכלו ליהנות מהחופשה. אבל לא בכל מצב החופשה המשותפת היא יתרון עבור הילדים. אם אתם נמצאים במצב של קונפליקט, היעזרו בתיאום הורי כדי שתוכלו לתפקד יחד כהורים למרות הקונפליקט הזוגי והזוגיות שהסתיימה.

מה יקרה כשתיכנס זוגיות חדשה? האם גם אז תמשיכו לנסוע יחד?
נניח שהחלטתם שלשניכם מתאים לנסוע יחד לחופשה משפחתית, אני רוצה לקחת אתכם כמה חודשים או שנים קדימה לזוגיות חדשה של אחד מכם או של שניכם. אחד הקשיים של ילדים להורים גרושים הם העובדה, שעם כניסת בן או בת זוג חדשים, מערכת היחסים עם ההורה שלהם משתנה. ולכן, אם החלטתם שאתם נוסעים לחופשות משותפות, תקבלו החלטה משותפת שההרגל הזה יימשך גם כשייכנסו בני זוג חדשים. האם גם הם יצטרפו או לא? זה כבר לשיקולכם. אבל אל תיצרו מצב שבו הילדים שלכם יבינו, שבשביל בן זוג חדש או בת זוג חדשה ההורה שלהם מוותר על חופשה משותפת איתם.

האם חופשה משותפת לא תבלבל אותם?
התחושות שלכם עוברות לילדים. ולכן השאלה היא, האם חופשה משותפת תבלבל אתכם? או את אחד מכם? כשיש רצון של אחד ההורים או ציפיה לחזור להיות ביחד,  הילדים ירגישו ויש סיכוי טוב שנסיעה משותפת תבלבל אותם. אם שניכם שלמים עם הפרידה, יודעים שהזוגיות לא תעבוד ומחליטים שלמען הילדים וההורות המשותפת שלכם נסיעה כזו תיטיב עם כולם, הילדים לא יתבלבלו מאחר ותעבירו להם מסר ברור ולא מבולבל, שאתם נוסעים ביחד לחופשה אבל זה לא אומר שאתם חוזרים להיות ביחד אלא בוחרים לבלות זמן משותף איתם, ובסיום החופשה כל אחד מאיתנו יחזור לביתו בנפרד.

לסיכום,
פרידה היא לא בהכרח נתק או התנהלות נפרדת לחלוטין של ההורים. הגירושים של היום הם לא הגירושים של פעם. אפשר להגמיש את המודלים הישנים של גירושים וליצור מציאות חדשה עבור המשפחה שלכם. גם כשהזוגיות מסתיימת ההורות נמשכת. אתם הורים ביחד לתמיד והמשפחה שלכם יכולה להמשיך ולהיות משפחה בשני בתים.
יש משפחות שחופשה משפחתית פעם בשנה מתאימה להם ועובדת מעולה. יש הורים שבוחרים, למשל, לנסוע לטיול בר או בת מצווה משותף עם הילדים ויש הורים שנוסעים ביחד כל שנה. מה שנכון לכם נכון גם לילדים שלכם. בסופו של דבר, היכולת של הורים גרושים לנסוע יחד לחופשה או בכלל לחוות חוויות משותפות עם הילדים, תלויה ביכולת שלהם להתגבר על משקעי העבר, לנתק את הרגשות וליצור שותפות הורית חדשה, והכי חשוב, שהבחירה תהיה תוצאה של החלטה משותפת של שניכם.

חופשה נעימה!

להרצאה – כל מה שילד צריך כשההורים מתגרשים

להתייעצות טלפונית ראשונית ללא התחייבות מלאו פרטיכם בטופס ואחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה