מהו גישור גירושין?

זה אחד המושגים הכי חשובים להכיר כשמתגרשים.
זה אחד המושגים שאנשים הכי לא מבינים ומבלבלים אותו עם תהליכים אחרים.
כדי לעשות קצת סדר, ביקשתי מהמגשר נדב נישרי להסביר מהו גישור גירושין.

מהו גישור גירושין?
נדב נישרי – מגשר

כדי לענות על השאלה הזו, צריך לשאול קודם מהו גישור.

גישור הוא תהליך לפתרון מחלוקות בהסכמה בין אנשים. הייחוד בגישור הוא שהפתרון אליו מגיעים בסיום הגישור הוא פתרון המוסכם על כל הצדדים ושהוא מושג בהסכמה ולא בכפייה, זאת בשונה מהליכים משפטיים, בהם את התוצאה הסופית קובע שופט או דיין. גישור עוזר בעיקר במקומות בהם בין הצדדים שנמצאים כיום בסכסוך הייתה מערכת יחסים חיובית בעבר או שיש להם אינטרס למערכת יחסים חיובית בעתיד, כמו למשל זוג הורים שמחליטים לסיים את השותפות הזוגית שלהם, אך עדיין נשארים שותפים בגידול הילדים עד סוף חייהם (או לפחות עד שיהיו בני 18).

תהליך הגישור בגירושין צמח מתוך המפגש בין העולם המשפטי והעולם הטיפולי הקשורים לתהליכי הגירושין. הליך הגישור בגירושין החל להתפתח בשנות ה-60 וה-70 של המאה הקודמת במטרה לשפר את תהליך קבלת ההחלטות ויישוב המחלוקות בתהליכי גירושין מורכבים.

מגשר הגירושין הוא אדם ניטרלי, אשר מסייע לצדדים ליצור דיאלוג ביניהם, להגיע להסכמות ולהבנות את המתווה להמשך חייהם בדרך מכובדת, הוגנת ובמינימום קושי. במהלך תהליך הגישור עוזר המגשר לכל אחד מהצדדים להבין כיצד הוא רואה את המשך חייו ואיך הוא מדמיין לעצמו עתיד טוב יותר; עתיד עם יציבות כלכלית ויכולת להגשים את חלומותיו ותקוותיו. זאת, תוך כדי שימת דגש על צרכי וטובת הילדים. לאחר שהמגשר עוזר להגדיר את המטרות העתידיות של כל אחד מהצדדים ואת המטרות המשותפות ביניהם בהקשר של גידול הילדים, הוא עוזר לייצר הסכמות שיאפשרו את הגשמת המטרות הללו.

לגישור יתרונות משמעותיים בתהליכי גירושין:

  • שמירה על מערכת היחסים תקינה והעצמת הילדים– הליכים משפטיים מוציאים את הרע שבאדם. השפה המשפטית מחדדת ומקצינה את המחלוקות ומובילה לניכור וכעס בין צדדים שבעבר היו שותפים, בני זוג או חברים טובים. הגישור  לעומת זאת מחזק את המכנה המשותף בין הצדדים ועוזר להם לחזק אותו. למערכת היחסים התקינה השפעה מכרעת על הדרך שבה הילדים חווים את התהליך ואת המציאות שתבוא אחריו. מחקרים רבים מראים כי ילדים להורים שנפרדו בדרכי שלום ושמרו על מערכת יחסים תקינה לאחר הפרידה, לא נפגעו ואף להפך – צמחו מתוך המשבר, למדו כיצד נכון לנהל קונפליקטים והראו מדדי הצלחה גבוהים בכל תחומי החיים.
  • שליטה מלאה על החיים– בגישור הצדדים הם אלה שמחליטים ולא אף אחד אחר. זאת בשונה להליכים משפטיים בהם אדם אחר (שופט או דיין) יקבעו את גורלם של ההורים וילדיהם גם בניגוד לרצונם.
  • מציאת פתרונות יצירתיים שמגדילים את העוגה– השיח המשפטי אינו יכול להכיל את המחשבה שמתוך המחלוקת והמשבר יצמחו שיתופי פעולה. הגישור לעומת זאת רואה את המשבר כהזדמנות לשיפור מערכת היחסים. סל הפתרונות שבגישור אינו מוגבל בזמן, מקום ולצדדים המעורבים.
  • אורך התהליך קצר ביותר – תהליך גישור ממוצע קצר הרבה יותר מהליך משפטי. סכסוך שנמשך שנים בבתי המשפט נפתר בתוך מספר שעות הפזורות על פני מספר שבועות או חודשים ספורים לכל היותר.
  • עלות כספית נמוכה– הליך הגישור זול בהרבה מהליכים משפטיים. העלות לפעמים כוללת את עלות הכנת הסכם גירושין או בנפרד או הסכם שלום בית ולחלופין גירושין.
  • אין בירוקרטיה– בהליך הגישור אין צורך בהגשת מסמכים וניירות עמדה בשלב הראשון ולעיתים בכלל לא. הליך גישור בנוי על הידברות בין בני אדם כך שכל שנדרש להביא לגישור זה את עצמכם יחד עם הרבה אופטימיות.
  • סודיות וחיסיון מלאים– בשונה מתהליכים משפטיים המתנהלים בבתי המשפט, כל הנעשה בגישור חסוי ולא ניתן להשתמש בו מחוץ לחדר הגישור. זהו יתרון עצום לכל מי שרוצה לשמור לעצמו את סודותיו ולא לשתפם ברבים.

 

למידע נוסף על גישור גירושין מומלץ לפנות לאתר של נדב נישרי מגשרים: https://www.nadavnishri.co.il/

 

להתייעצות טלפונית ראשונית ללא התחייבות מלאו פרטיכם בטופס ואחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה