ספרי ילדים על פרידה וגירושים

כשההורים מספרים לילדים שהם עומדים להתגרש, הילדים חווים מגוון של תחושות לא פשוטות. הם כועסים, מבולבלים, הם לפעמים מרגישים אשמים, הם נמצאים בתקופה של חוסר ודאות מאוד גדול.
יש ילדים שמבטאים את מה שהם מרגישים ויש כאלה שלא יודעים לבטא או לא מרגישים נוח לבטא את התחושות שלהם.
אחת הדרכים לעזור לילד לבטא את מה שהוא מרגיש היא להקריא לו ספר על גירושים.
לאורך השנים שבהן אני מלווה משפחות בתהליכי גירושים הכרתי ספרים שבהחלט עוזרים לילדים ולהורים להתמודד עם תקופה לא פשוטה והנה הם כאן לשימושכם.

ספרי ילדים העוסקים בפרידה ובגירושים:

ההורים של דנה כבר לא מסתדרים – אגמית גלב
ספרה הנפלא של אגמית גלב, אשר חוותה את גירושי הוריה כילדה קטנה וכתבה סיפור מקסים ונוגע ללב, שיכול לעזור לילדים שההורים שלהם נפרדים.
דרך מעולה להיכנס לראש של ילדה קטנה ולהבין איך היא חושבת ומה היא מרגישה לאורך תהליך הגירושים.

אמא ואבא רוצים לספר לכם משהו – בני דון יחיא
ספר מצוין שמספר בצורה כנה ורגישה על זוג הורים שמחפש את הדרך הנכונה לספר לילדים ולעזור להם להסתגל בשנה הראשונה לפרידה.

אמא ואבא מדברים – עפרה בריל
עפרה בריל, עורכת דין ומגשרת שעברה גירושים בעצמה, הוציאה לאור את ספר הילדים "אמא ואבא מדברים" המתאר את חוויית הגירושים ממקור ראשון – מנקודת מבטה של בתה גל בהיותה בת שלוש ונותן לילדים הסברים בשפה שמובנת להם וכלים להתמודד עם המציאות החדשה ועם מה שהם מרגישים.

פעם היינו משפחה – ציפי גון-גרוס
ספר שנכתב מנקודת מבטו של אלון, ילד שהוריו מתגרשים, ומשקף את הרגשות המורכבים והכואבים, את המחשבות ואת הפחדים של ילדים שהוריהם מחליטים להיפרד ולהתגרש.
מתאים לבני נוער (לקריאה עצמית) ולכל הורה שמתגרש, כדי להבין את המשפטים שילדים אומרים לעצמם ואת דרך החשיבה שלהם בנוגע לפרידה.

איך זה שמפריסים לאהוב? נרי אלומה
סיפורה של ילדה בת 9 שמתמודדת עם פרידת הוריה, שואלת את עצמה ואת הוריה שאלות ומקבלת תשובות שעוזרות לה להתמודד. ספר מנוקד שמתאים גם לילדים שקוראים ולמתבגרים.

שני בתים לשני – ענת יגיל
הוריה של שני מתגרשים ואמה מוצאת את הדרך, ביחד עם שני, להבין איך ממשיכים החיים ביחד ולחוד. אמא ואבא הודיעו לילדים שהם "לא מסתדרים" ושהם "נפרדים". שני בת החמש, כמו מחצית מילדי העולם המערבי, נצבת מול בשורה לא מובנת, מפחידה. ויש לה המון שאלות. מה זה אומר? מה יהיה איתה מעכשיו? ואיך להתמודד עם השאלות האלה כהורים.

הבית של ליאו הצב – עליזה הרשקוביץ
סיפור על ליאו הצב שההורים שלו נפרדים. ליאו הוא צב שמח שיום אחד ההורים מודיעים לו שהם נפרדים. והוא שואל את עצמו: איפה אגור? במי אבחר? והם מעבירים לו בצורה מקסימה את המסר שאין צורך לבחור. שניהם אוהבים אותו והוא ימשיך לאהוב את שניהם ואת שני הבתים שלו. מתאים גם לילדים צעירים מאוד.

גירושים זה לא סוף העולם – תיקי פרטר וקתרין רצוני
חוברת אינטראקטיבית לילדים העוסקת בתחום הגירושים.
לכל נושא מותאמת פעילות אותה יוכל הילד לבצע לבד או עם הורה או עם איש מקצוע במטרה לייצר שיח פתוח עם הילדים על הנושא.

אבא כחול אמא סגולה – רוית בקיש שירן
הספר נכתב על ידי אמא-סופרת אשר עברה בעצמה תהליך גירושים והשתמשה בדרך יצירתית כדי להסביר לילדיה הצעירים על הפרידה.
הסיפור עוזר לילד הצעיר להבין את משמעות הפרידה, ועונה על השאלה "מדוע אמא ואבא מתגרשים"בשפה שבה ילד צעיר יכול להבין. מתאים גם לילדים צעירים מאוד.

שני בתים לאהד – עדי קוליק
סיפור על אוהד, ילד שמח ומלא דמיון, שאין לו רק בית אחד, אלא יש לו שניים: הבית של אימא והבית של אבא. הספר מתאר את השמחה בשני הבתים וכיצד אוהד מביט רק בחצי הכוס המלאה.

האהבה תמיד נשארת – אמילי אפללו
עדו ילד רגיש ומיוחד. במהלך היום הוא חוֹוֶה פרידות קטנות מאמו. הוא לא מבין את הפרידות הללו, ואם הכול היה אפשרי מבחינתו, היה רוצה שאמו תישאר איתו כל היום. על עולמם הפנימי של ילדים, האופן שהם מסדרים לעצמם את המציאות כך שיוכלו להתמודד איתה, ועל כמה חשוב שיהיה שם מבוגר מיטיב ומרגיע.

מכירים עוד ספרים העוסקים בגירושים שעזרו לכם ולילדים שלכם? אשמח אם תעדכנו אותי כאן למטה בתגובות או במייל ayelet@divorcewithkids.co.il

 

להקלטת ההרצאה להורים לחצו כאן – כל מה שילד צריך כשההורים מתגרשים.

תוכנית הליווי להורים גרושים ומתגרשים תיפתח בקרוב. לפרטים ולקבלת הודעה על מועד פתיחת הקורס אפשר לכתוב לי למייל.

 

מחשבה 1 על “ספרי ילדים על פרידה וגירושים”

  1. מלון בקופסא / רעות פילד ושיר שרז.
    ספר מקסים ומאויר בצורה נפלאה על הורות משותפת לאחר גירושין . לספר מצורף מדריך להורים

    הגב

כתיבת תגובה