גירושים בימי קורונה

ימי הקורונה כבר כאן. והם מאתגרים את כולנו. ההתמודדות עם הילדים בבית בלי מסגרות ובלי פעילות חברתית כשאנחנו צריכים להמשיך לעבוד, הדאגות לבריאות המשפחה המורחבת, הקושי הכלכלי כשאין עבודה או אין יכולת להגיע לעבודה. וכשאתם הורים גרושים זה מורכב עוד יותר. הילדים שלכם חיים בשני בתים ואם אתם מסתדרים, הרווחתם. אבל אם הקונפליקטים מנהלים את מערכת היחסים ביניכם, עכשיו הם מתעצמים, כשנוספות להם רמות גבוהות של סטרס וחוסר ודאות. והילדים שלכם, שדווקא בתקופה זו הכי צריכים תחושת ביטחון ושליטה, משמשים לפעמים כלי בתוך הקונפליקט הזה.
אז איך מתנהלים בתוך המציאות החדשה הזו בין שני בתים? ואיך מתמודדים עם מערכת יחסים של קונפליקט בין ההורים, שעכשיו מתחדד עוד יותר? כתבה ראשונה בסידרה.

דילמות רבות
רבות הדילמות של הורים גרושים בימים טרופים אלה. ואלה רק חלק מהשאלות שנשאלתי בשבוע האחרון. מה עושים עם זמני השהיה הרגילים? האם מתנהלים כמו בימים הרגילים או כמו בחופש הגדול? מי יהיה עם הילדים שנמצאים עכשיו בחופש? מי יהיה עם הילד שצריך להיות בבידוד? אצל מי מההורים הוא ישהה בבידוד? מה עושים כשהוא בבידוד ואני עם כולם ביחד? האם אני זכאית לפיצוי כספי כשאני לא יכולה לעבוד? האם מחזירים את הימים אחרי הבידוד? מה עושים כשילד אחד בבידוד והאחרים לא? האם מפרידים ביניהם? ואז שנינו לא עובדים? ומה עושים כשהילד מתגעגע לאבא שנמצא בבידוד? ואם הוא לא מוכן שהילד המבודד יהיה אצלו בבית כי יש לו תינוק חדש? ומה לעשות כשאני צריכה להיות בבידוד ויש לי תינוק שתלוי רק בי? גם בימים לא פשוטים אלה, הורים גרושים פונים לעורכי דין ולבתי משפט עם השאלות הללו, והקונפליקט רק הולך ומתעצם.
משפחה אחת בשני בתים בימי קורונה. מציאות לא פשוטה.

המציאות הזו קשה לילדים שלכם
המציאות הזו קשה לכם, אבל היא קשה יותר לילדים שלכם. הילדים עוברים יותר מבית לבית, הם חשופים יותר לקונפליקט ולמבטים ביניכם, בימי החופש הם חווים את הקונפליקט שביניכם יותר מתמיד, ובמצב כמו היום על אחת כמה וכמה. הילדים של הורים בקונפליקט נמצאים במצב סטרס תמידי. וסטרס מחליש את המערכת החיסונית. גם שלכם וגם של הילדים שלכם. ילד שנמצא באמצע מאבק בין ההורים מרגיש חסר הגנה. ברגעים כאלה הוא מרגיש שההורים שאמורים לדאוג לבטחונו לא פנויים להגן עליו. אם ההורים מנוהלים מתוך רגשות של כעס ונקמה, מי ירגיע אותו ויעזור לו להתמודד עם החששות שלו בתקופה הזו? מי יגן עליו מפני האיומים האמיתיים שבחיים? ילדים במצבי קונפליקט מרגישים שאין להם אדמה יציבה ובתקופה של אי ודאות כמו עכשיו, זו תחושה קשה מאין כמוה.
אתם באמת רוצים לעזור להם? זה הזמן לעשות שינוי ולשים אותם במרכז.

תכנון מראש מצמצם את הקונפליקט
אם אתם מסתדרים ומתגמשים, אין לי ספק שתסתדרו גם הפעם והילדים שלכם ירוויחו. אבל אם לא, ההמלצה שלי היא לתכנן את התקופה הזו מראש, לחשוב על הדברים האלה היום ולהגיע להסכמות איך תנהגו בעת הצורך אם אחד מכם או הילדים יאלצו לשהות בבידוד. נכון שיש דברים שאי אפשר להיערך אליהם מראש ולא הכל ידוע, אבל תכנון מראש יצמצם את הקונפליקט. לא הצלחתם להגיע להסכמות? היעזרו בתיאום הורי כדי לקבל החלטות, ורצוי עכשיו ולא ברגע האחרון.

זה הזמן לחשב מסלול מחדש
איך שלא תסתכלו על התקופה הזו, היא מחייבת אתכם לעצור לרגע ולחשב מסלול מחדש ולעבור למסלול אחר, גמיש יותר, מתחשב יותר, עם תקשורת יומיומית ויכולת לקבל החלטות הוריות משותפות. אחרת, הילדים שלכם בבעיה. וזה בדיוק הזמן להתחיל לחפש את הפתרונות לא אצל עורכי דין או בחוקים או לשאול "מה מגיע לי" אלא להתמקד בילדים שלכם ובטובתם ולמצוא פתרונות יצירתיים, גם אם הם לא תמיד נוחים וגם אם זה אומר להתחשב בהורה השני.
ואולי ימי הקורונה הם הזדמנות להתחיל ולשנות את מערכת היחסים ביניכם ולהתנהל באחריות הורית משותפת. וכדי להתחיל, בכל פעם שאתם מתלבטים, שאלו את עצמכם: האם זה האינטרס שלכם או של הילדים שלכם. ומה הילדים שלכם היו רוצים.
אני מאמינה שדברים לא קורים סתם והקורונה הגיעה לחיינו כדי שמשהו אחר יקרה הפעם. אז מה דעתכם להקשיב לה?

 

 

להתייעצות טלפונית ראשונית ללא התחייבות מלאו פרטיכם בטופס ואחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה