ספרים להתמודדות אישית עם פרידה וגירושים

פרידה היא תהליך לא פשוט והיא כוללת בתוכה תהליך אבל, שבסופו (במצב הרצוי) השלמה וריפוי.
לאורך שנות עבודתי עם נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושים וגם אחריהם, פגשתי ספרים שעזרו וסייעו בתהליך הפרידה ולצמיחה ממנו.
הבאתי כאן את ההמלצות שלי, לשימושכם, ואתם מוזמנים להוסיף המלצות משלכם בתגובות.

כמו צפרדע בסיר – טלי ברסקי לוי
בכתיבה הומוריסטית, מרגשת ונטולת צנזורה, יעל, גיבורת הספר, מתארת את המסע האישי שלה בשנה הראשונה לגירושים. הספר מקליל ומנרמל גם את המצבים הכי קשים וכואבים בחייה, בגידה, פרידה, ניפוץ המיתוס של מהי משפחה אידיאלית, הבנה של איזו מין זוגיות היא חוותה ועד כמה הנפש והגוף שלה זקוקים לריפוי.
הספר מגולל בפרקים קצרים ומהנים, חוויות שונות ומסעירות בחייה החדשים. בכל פרק פוגשת יעל דמות אחרת שמלמדת אותה שיעור נוסף במסע ההתפתחות שלה: השכן החדש בבניין, הדייט הראשון וההזוי, החברה שלוקחת אותה לפסטיבל אהבה יוצא דופן ואפילו המפגש עם המאהבת של הגרוש שלה.
"כמו צפרדע בסיר" הוא ספר הביכורים של טלי ברסקי לוי, אימא במשרה מלאה 50% מהזמן, יוצרת תוכן ואשת שיווק.

סיפורים מן הפרידה – שירי ארצי
בעקבות הפרידה מבעלה, שירי ארצי כתבה את ספרה החדש "סיפורים מן הפרידה". היא מספרת איך "משהו התפקע שם, הגיע לנקודת מיצוי של תסכול וקושי". לאחר שנה וחצי של פרידה, בהן התגברה על הפחדים הכי כמוסים שלה, ביניהם גם להיות לבד בחושך, חזרו בני הזוג. הורים פרודים וגרושים יוכלו למצוא את עצמן.ם בספר. כמעט הכל קיים כאן: הלילה הראשון שבו הילדים ישנים אצל אביהם, הקנאה לבעל שממשיכה לצרוב גם אחרי שהחליטו להיפרד, דייט ראשון עם גבר חדש, וגם הסתכלות לאחור וניסיון לבדוק איך הכל השתבש.

להיפרד נכון – ד"ר שירי דניאלס
הספר עוסק בדרכים שבעזרתן אפשר למזער את ההשלכות השליליות של פרידה ובהתמודדות עם המשבר ומתייחס להיבטים שונים שאיתם מתמודדים בני הזוג שנפרדים: הפרידה, היחסים עם האקס וההורות.

גירושין. סיפור. אהבה – הילה נחשון ואבי מרדלר
בגיל שלושים ושש, עם שני ילדים קטנים, מצאה עצמה הילה נחשון שוב לבד. למרות היותה מנחת טלוויזיה ואשת תקשורת מצליחה, חייה האישיים היו רצופי תהפוכות.
אחרי שהתחתנה, התגרשה והתחתנה שוב – הפעם, כך חשבה, הצ
ליחה להגשים סוף סוף את החלום על בית ומשפחה. אבל אז הבית התפרק, והחיים שלה, כמו שהכירה עד כה, הסתיימו.
באופן חשוף, כן והומוריסטי לפרקים מגוללת הילה נחשון את סיפור ההתגברות שלה על המשבר הגדול שפקד אותה בעקבות הגירושין, ואיך התייצבה מול הפחדים הגדולים ביותר שלה באומץ וניצחה אותם בזה אחר זה.
זהו ספר על התמודדות, על לקיחת אחריות ועל התפכחות – ועל איך מתוך משבר גדול, בעזרת הכלים הנכונים, יכולה להתגלות עוצמה גדולה.

איך מרפאים לב שבור – גיא וינש
ספר מצוין שמעניק ארגז כלים להתמודדות עם שברון לב, כשהמטרה בסופו של דבר היא לצאת ממנו מחוזקים אל דרך חדשה.

בשם הבגידה – קרן שחר אליעזר
קרן שחר אליעזר, יועצת זוגית ומתמקדת במערכות יחסים ובשיקום אחרי בגידה, חושפת בספרה תובנות, תהליכים טיפוליים ייחודיים, מקרי השראה, הצלחות, טיפים ונקודות למחשבה, במטרה לשפר ולו במעט את הסערה שמתחוללת בליבם/ן של נבגדים/ות ובוגדים/ות ואולי אף למנוע מהם/ן שברון לב נוסף.
קרן שחר אליעזר מצליחה, בזכות הדרך הכואבת שעברה בעצמה, לגעת במקומות הכי רגישים לכל מי שחווה בגידה ולהוביל אותם לריפוי.

קארמה איז א ביץ' – עו"ד רות דיין וולפנר
הליכי גירושין יכולים להוציא החוצה מפלצות ולהחצין רוע אנושי, היעדר חמלה ורגשי נקם באדם שעימו חלקתם מיטה אחת במשך שנים וקשרתם קשרי דם בהבאת ילדים משותפים. אלא שהתנהלות כזאת בדרך כלל תמצא דרכה חזרה אל הפוגע או הפוגעת, במוקדם או במאוחר, שכן כלל ידוע הוא שקארמה איז א ביץ׳. המוטו הזה שזור לאורך כל הספר שלפניכם ואף מוקדש לו פרק מיוחד.
הספר, אשר בוחן מקרוב את מוסד הנישואין ואת הליכי הגירושין, מספק תובנות יקרות ערך שעשויות לשמר את נישואיכם – או לכל הפחות לעבור את הליך הגירושין בחוכמה ולנהל אותו ביעילות, באנושיות ובהצלחה.
באמצעות עשרות סיפורים מהחיים השזורים בו בהומור וברגש, מאפשר הספר להבין לעומקו את הליך הגירושין, מלמד להבחין בדברים החשובים באמת בתוך מערבולת הגירושין המסתחררת, ולהימנע ממלחמות.

מילים הורגות – ניני גוטספלד-מנוח
הספר הוא פרי מחקר בן חמש שנים על מקורותיה של האלימות המילולית ועוזר לזהות אלימות מילולית סמויה. המחברת מציעה לקוראים כלים לאבחון מצבם האישי, ומעלה פתרונות מתאימים להתמודדות ולשינוי.
הספר פונה בעיקר לנשים אך זהו ספר הכרחי לכל מי שמרגיש לפעמים שהמילים המופנות אליו מאיימות. הוא מציג זוית חדשה וחשובה לבחינה של כל מערכת יחסים.

גברים השונאים נשים והנשים האוהבות אותם – ד"ר סוזן פורווארד וג'ואן טורס
הפסיכולוגית ד"ר סוזן פורווארד חושפת את התופעה של נשים ה"מכורות" לגברים תוקפנים, שפוגעים ומתעללים בנשים שבחייהם.
היא מציעה לנשים דרכים כיצד להשתחרר ממערכת יחסים כזו, להשיב את כבודן העצמי, לשקם את מערכת היחסים או למצוא מערכת יחסים טובה יותר בעתיד.

למה הוא עושה את זה – איך גברים כעסניים ושתלטנים חושבים – לנדי בנקרופט
ספר שמנתח מערכות יחסים המבוססות על כעס ושליטה, מהי מערכת יחסים מתעללת, איך לזהות אותה, איך לחיות בתוכה ולשרוד או לעזוב אותה.

גירושים רוחניים – דבי פורד
גירושים הם תהליך ממושך וכואב, ועולים בהם רגשות מרעילים ומכלי כוחות. היאחזות ברעל הרגשי תמשיך לייצר את אותו כאב. נדרש תהליך של שחרור  וסליחה כדי שהנוגעים בדבר יוכלו לחיות שוב חיים מלאים ומהנים.
בעזרת התבוננות ומודעות הגירושים יכולים להפוך למנוף רב עוצמה להתפתחות ולהגשמה עצמית.
דבי פורד, תלמידתו של דיפאק צ’ופרה, מספקת בספר זה תמיכה רוחנית ותרגילים לחיזוק העצמי הפגוע, ויצירת אני חדש ומשוחרר, תוך מתן דוגמאות מגירושיה שלה.

אני מלכה גרושה באושר – גאיה קורן
גאיה קורן מלווה ומנחה סדנאות נשים להצלחה בגירושים, מטפלת פרטית ובעלת מאסטר בשיטת NLP . היא בעלת טור אישי בYNET.
הספר מספר על חייה של גאיה קורן, גרושה תל אביבית, שבכלל גרה ברמת גן. זהו ספר לכל מי שיצאה לדייטים ונכוותה, לנשואה שתוהה איך שם בחוץ, לגרושה טרייה או מנוסה, ולזאת שמפחדת להזדקן לבד. זהו ספר לכל גבר שאי פעם ניסה לנחש איך המוח שלנו עובד (והתייאש) או רוצה להצליח עם נשים. "אני מלכה גרושה באושר" הוא סיפור חיים על אנשים, על מערכות יחסים, על אהבה, זוגיות ופרידה, יש בו תובנות מעצימות, אמת ואותנטיות. הוא משעשע ורציני, מצחיק וחודר לנשמה.

אינטיליגנציה אבהית – ד"ר עלי כ"ץ
הספר אינטליגנציה אבהית בוחן את מורכבות תפקידו של האב בתא המשפחתי. בעולם המודרני והקצבי שבו אנו חיים, עולם של מסרים סותרים, עולות מחדש שאלות בנוגע לזהות הגברית והאבהית.
מיהו "האב החדש"? האם הוא בן דמותו של הצייד הקדמון, או שמא השתנה תפקידו המסורתי? האם הוא פועל בהתאם לרגשותיו? האם הוא אב פעיל או אב סמכותי? ומהן בכלל הציפיות שלו מעצמו, מילדיו ומבת הזוג שלו?

תפסיקי כבר להתנצל – רייצ'ל הוליס
ספר שמעורר כל אשה באשר היא לא לוותר על החלומות שלה ולפעול באופן מכוון ומאורגן להגשמתם.
הספר מתייחס לחסמים המרכזיים שעומדים בפני הגשמת החלומות של נשים, מפרקת אותם ומציעה תוכנית מעשית להשגת מטרות, שתסייע לכל אישה במסע שלה לצמיחה אישית, לרכישת ביטחון ולאמונה בעצמה.

 

יש עוד ספרים העוסקים בפרידות וגירושים ובצמיחה אחרי פרידה שעזרו לכם? תספרו אותי כאן למטה בתגובות או במייל ayelet@divorcewithkids.co.il

ואני מזמינה אתכם לקהילות הפייסבוק, לפגוש נשים וגברים (כל אחת בקבוצה המתאימה) שהתמודדו או מתמודדים עם פרידה וגירושים.
להתגרש עם ילדים – קהילת האימהות
להתגרש עם ילדים – קהילת האבות

להתייעצות טלפונית ראשונית ללא התחייבות מלאו פרטיכם בטופס ואחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה