מה לא לעשות כשמתגרשים? 7 הטעויות הגדולות של הורים בתהליכי גירושים

אנחנו מדברים כל כך הרבה על לשמור על הילדים בגירושים, אבל בפועל הורים עושים כל כך הרבה טעויות בדרך, כאלה שלא מאפשרות להם להתגרש נכון ולשמור על הילדים. ואת הטעויות האלה אפשר למנוע.
מחקרים לאורך שנים מראים, שלא עצם הגירושים הם שפוגעים בילדים אלא הדרך שבה הם נעשים וההתנהלות של הורים אחרי הגירושים.
כמתאמת הורית וכמלווה הורים גם אחרי גירושים אני פוגשת את ההורים אחרי הגירושים ורואה גם את הנזקים לילדים, ולכן היום אני רוצה לדבר על הטעויות הנפוצות שנעשות בתהליכי גירושים ופוגעות במטרה לשמור על הילדים, כדי למנוע כמה שיותר טעויות כאלה מהיום והלאה.

אז מהן הטעויות השכיחות בתהליכי גירושים, שפוגעות בילדים?

1.להתחיל את תהליך הגירושים בלי להגדיר מטרות –
לרוב ההורים שמתגרשים יש מטרה משותפת – לשמור על הילדים שלהם, אבל לעיתים קרובות בתקופה סוערת של גירושים הם שוכחים שיש להם מכנה משותף ופועלים בכיוונים מנוגדים.
אז מה המטרה שלכם – לנצח? להשיג יותר? לשמור על הילדים? או אולי מטרה אחרת? כשיש לי מטרה ברורה אני ממוקדת בצעדים כדי להגיע אליה. ולכן חשוב להזכיר לעצמנו את המטרה הזו לאורך כל הדרך.
ואם המטרה היא לשמור על הילדים שלכם, אז מהיום והלאה תבחנו כל צעד שלכם בהתאם למטרה.

2. לבחור את הדרך שבה תתגרשו לפי המצב הנוכחי ולא לפי המטרה שלכם –
רבים ההורים שמוותרים על תהליך גישור לגירושים, עושים את זה מאחר ויש ביניהם הרבה אי הסכמות וכעסים ומטענים. הם בוחרים את הדרך לפי מה שהם מרגישים ולא לפי המטרה לטווח ארוך – לשמור על הילדים. הם רואים כנגד עיניהם את הפגיעה בהם, ונלחמים על שלהם. לעומתם, הורים שמגיעים לגישור במצב של אי הסכמות וכעסים, מצליחים לדבר על הדברים, לפרק את הכעסים ולבנות בסיס טוב יותר להורות שאחרי הגירושים.
אז את הדרך תבחרו לפי המטרה שלכם ולא לפי התחושה שלכם ברגע זה. כי כל אחת מהן תוביל אתכם לדרך שונה ומנוגדת.

3. לפעול מהבטן ולקבל החלטות לא רציונליות ולא בהתאם למטרות –
רוב הצעדים בתהליכי גירושים נעשים בצורה אמוציונלית ולא תמיד עוצרים להסתכל על המטרה ולשמור על הילדים. הרגש שלנו מאוד מהיר וכשיש הרבה אמוציות קשה לעצור, להירגע ולראות את המטרה שלנו – לשמור על הילדים, כי האוטומט שלנו הוא לפעול מהר ומהבטן. וכאן נעשים המון צעדים שפוגעים במטרה ובילדים.

4. לנקוט בצעדים חד צדדיים בתהליך –
תהליך הגירושים מכניס אותנו למצב של הישרדות ובמצב כזה יש נטייה (ולפעמים גם המלצה מאנשים בסביבה שלנו) לפעול באופן חד צדדי. למשל, לפתוח תיק בלי לספר שום דבר לבן או בת הזוג. במצב כזה, בן או בת הזוג מופתעים ומכאן מתחיל כדור שלג שמתחיל בפגיעה מאוד קשה ובהרבה מקרים גורר כעסים עוד שנים אחרי הגירושים, מה שלא מאפשר לגדל את הילדים בשקט ובשיתוף פעולה.
כאן חשוב לי לסייג את דבריי, ובמקרים של חשש או אלימות, יתכן ויהיה מקום לנקוט בצעדים חד צדדיים. כל מצב של אלימות חייב להיות מלווה בגורם מקצועי מתחום הטיפול המתמחה במצבי אלימות.

5. למהר לחתום על הסכם גירושים מתוך לחץ –
לא מעט הורים ממהרים לחתום על הסכם הגירושים כדי להפריד כוחות, מבלי להבין עד הסוף מה כתוב בו, וכל זה מתוך לחץ לסיים מהר. יש הורים שמוותרים על איש מקצוע וכותבים את ההסכם לבד, כדי לחסוך בעלויות, וכך מפספסים נושאים מאוד חשובים שיש להם משמעות לחיים שלהם ושל הילדים שלהם אחרי הגירושים, ובסופו של דבר משלמים מחיר כבד בהמשך. ואת ההסכם מאוד קשה לשנות אחרי שהוא נחתם.

6. לבשר לבן או בת הזוג על הרצון להיפרד במצב של חשש ואלימות ללא ליווי של איש מקצוע טיפולי – 
זה אחד הדברים שהכי חשוב לדעת במצב של חשש לחייכם. כשיש אלימות או חשש זו טעות גדולה לספר לבד. להתייעץ עם איש מקצוע מהתחום הטיפולי, שמתמחה באלימות במשפחה.

7. לא ללכת להדרכה הורית בתהליך הגירושים –
החשש העיקרי של הורים בתהליך הגירושים הוא החשש לילדים ואיך הם יקבלו את הגירושים. ויחד עם זאת, גם היום עדיין קיימים הורים שעוברים תהליך גירושים ומעבר לשני בתים ללא הדרכה הורית ובלי לשים את צרכי הילדים "על השולחן" ולבחון מה נכון להם, בהתאם לגילם ולמאפיינים הייחודיים של כל ילד ובהתאם למטרות ההוריות שלהם, לפני קבלת החלטות גורליות לגבי הגירושים והחיים שאחריהם. אבל אז מתחילים הקשיים וההתמודדויות, ולפעמים כבר מאוחר מדי כדי לשנות.
כשהמטרה שלכם היא לשמור על הילדים, תתייעצו עם מי שמתמחה בילדים ותתחילו את התהליך בהדרכה הורית כדי להבין את המשמעויות של הגירושים על הילדים, ואת החשיבות של כל צעד בדרך לחיים שלהם, ואת ההחלטות תקבלו בהתאם.

אז איך כן להתגרש נכון ולשמור על הילדים?
יש דרך לעשות את זה נכון. רק צריך להציב את המטרות שלכם מול העיניים, לתכנן אותן ולהיצמד לצעדים שיביאו אתכם לשם, ולהיות מודעים לטעויות האלה ולהימנע מהן.
השלב הבא הוא לתכנן תהליך גירושים נכון. והתכנון הזה הוא השלב הכי חשוב ומהותי בתהליך הגירושים.

ואם מעניין אותך לשמוע עוד, לבנות תהליך גירושים נכון ולשמור על הילדים, אני מזמינה אותך להדרכה חינמית שאני עורכת ב-23.4.23.
בהדרכה להתגרש נכון – איך עושים את זה? אני מסבירה איך כן להתגרש נכון כשהמטרה היא לשמור על הילדים שלכם ואיך לבנות את התהליך נכון מההתחלה ועד הסוף.
בהדרכה תקבלו כלים קטנים וגדולים, צעדים פשוטים, מידיים וגם ארוכי טווח, שאפשר לצאת מההדרכה, ליישם ולבנות תהליך גירושים נכון.

" תודה על הדרכה שעשתה לי כל כך הרבה סדר! התהליך שלנו מתעכב כבר כל כך הרבה זמן כי לא היה לנו מושג ממה להתחיל ואיך להתמודד עם כל ההצפה הזו ובעיקר עם החשש לילדים"
כך כתבה לי אישה שהשתתפה בהדרכה הקודמת.

כאן מצטרפים להדרכה (ללא תשלום): להתגרש נכון – איך עושים את זה: https://divorcewithkids.co.il/lp/divorce-how-webinar/

בהצלחה ושרק נשמור על הילדים שלנו. תמיד!
איילת רוזן ישראלי

להתייעצות טלפונית ראשונית ללא התחייבות מלאו פרטיכם בטופס ואחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה