תיאום הורי להורים גרושים

אתם שומעים כל הזמן כמה חשוב להתגרש יפה למען הילדים אבל אצלכם זה לא המצב. האמת, שהמצב שלכם די רחוק מזה. במקרה הטוב יש אצלכם נתק. במקרה הפחות טוב, קרבות יום יומיים, קונפליקט מתמשך. תיאום הורי הוא מודל התערבות שנולד במטרה לעזור להורים גרושים בקונפליקט גבוה ליצור דיאלוג הורי למרות ועל אף כל מה שקורה ביניהם בגירושים. התיאום ההורי עוזר להורים להוציא את הילדים מתוך הקונפליקט הזוגי ולנהל את ההורות שלהם אחרי הגירושים למען הילדים שלהם,ועוזר להם לפתור סוגיות הוריות הקשורות לילדיהם. תיאום הורי יעזור לכם להבין איך לא הופכים את הילד לכלי או שליח בקונפליקט ביניכם, ואיך לקבל החלטות משותפות גם כשאתם לא מסכימים, כשטובת הילד שלכם במרכז (למשל, איך להחליט על חוגים כשאתם לא מסכימים, מה לעשות כשאתם לא מסכימים לגבי חופשות או נסיעות לחו”ל, וכיו”ב). למשל איך להחליט על חוגים כששניכם לא מסכימים, מה לעשות כשלא מסכימים על נסיעות לחו”ל, על חינוך וערכים ועוד. תיאום הורי מתמקד בילדים שלכם. ולא במערכת היחסים ביניכם או בקונפליקט. אפשר להגיע לתיאום הורי לפני שחותמים על הסכם, כשמתעוררות אי הסכמות ולא ברור לכם מהי טובת הילדים. אפשר להגיע לתיאום הורי אחרי שיש הסכם גירושים ויש בעיות ביישום שלו, או מתעוררים נושאים שאין להם התייחסות בהסכם. המתאם ההורי לא משנה את ההסכמים, את פסקי הדין אלא עוסק ביישום שלהם ופותר בעיות שמתגלות בדרך. אפשר להגיע לתיאום הורי בהחלטת בית משפט, ואפשר להגיע ביוזמתכם, על מנת ללמוד להתנהל ולקבל החלטות משותפות למען הילדים שלכם, למרות הקונפליקט שביניכם. לנהל הורות נטולת סכסוך. כשחותמים על הסכם גירושים ההסכם תקף להמון שנים ולא תמיד צופים את כל התרחישים שעומדים לקרות בהמשך. התיאום ההורי נכנס בדיוק במקומות האלה ויחסוך לכם להגיע לבית המשפט ולערכאות המשפטיות.
בתיאום הורי תלמדו לקבל במשותף החלטות שמתמקדות בילדים שלכם.
 
במצב של גירושים בקונפליקט גבוה הילדים נלכדים באמצע ונכנסים לתוך הקונפליקט, והמטרה של התיאום ההורי לעשות הפרדה בין הקונפליקט הזוגי לבין הילדים.
 כשאתם מתגרשים הקשר ביניכם לא באמת מסתיים. הוא רק משתנה. אתם הולכים להישאר אחד בחיים של השני לאורך כל החיים. ולכן חשוב שתדעו לתפקד כזוג הורים למרות שהזוגיות נגמרה.
מטרת התיאום ההורי, אינה לתת יעוץ מקצועי ולטפל בהורים, אלא לעזור להורים לשתף פעולה ולקבל החלטות משותפות בהקשר לילדיהם – באמצעות הפעלת טכניקות ייחודיות, תוך שימוש במודל מובנה שעוזר למתאמים לא לאפשר לסערה להתקיים במפגש המשותף.
.
 
במה תיאום הורי שונה מהדרכת הורים?
הדרכת הורים מתמקדת בטובת הילד, בהבנת הילד והצורך שלו בהתאם לגיל שלו ולשלב ההתפתחותי שבו הוא נמצא ובמתן כלים להורים להתמודדות עם סיטואציות שונות בחיי הילד.
הדרכת הורים בגירושים תתמקד בחוויה של הילד בתקופת הגירושים וגם אחריה, ובצורך שלו. בהדרכת הורים תקבלו מידע וכלים למשל בשלב הראשוני, מתי לספר לילדים על הפרידה ומה לספר להם.
הדרכת הורים תעזור לכם לחלק ביניכם את השבוע בהתאם לטובת הילד ולצרכים שלו.
תיאום הורי, לעומת הדרכת הורים, יעביר את האחריות לקבלת ההחלטה להורים, מתוך דיאלוג משותף שלהם.
.
במה תיאום הורי שונה מגישור? בעוד הגישור בונה את ההסכם הגדול וקובע את המסגרת (זמני שהיה, חלוקת ימים, כספים), תיאום הורי עוסק ביום יום ובהחלטות שאין להן התייחסות בהסכם או שההורים לא מצליחים לקיימן כפי שנכתב בהסכם. התיאום ההורי נכנס בדיוק בנקודה זו, כדי שההורים לא יזדקקו לבית המשפט בשלב זה. התיאום ההורי לא משנה את ההסכמים ואת פסקי הדין אלא עוסק ביישום שלהם ופותר בעיות שמתגלות בדרך.